“Devlet Kurumlar Üzerine Kuruludur.” Cahit KAYRA

ZEYYAD BAYKARA -147 (Yazan:Kemal Cantürk)

“Zeyyad Baykara’nın vefatı üzerine eski Maliye Müfettişi Kemal Cantürk’ün yazdığı ve 25.01.1987 tarihinde Tercüman Gazetesinde yayınlanan makalesidir.”

Ülkelerdeki bütün yapılan işlerin, kurulan tesislerin; alınan kararların sahibi muhakkak ki hükûmeti ve meclisleriyle devlettir.

Şahısların fiilen ve hukuken bu durumlarda sahiplik iddiaları sözkonusu değildir. Bir büyük baraj mı yapıldı, onun sahibi devlettir ve o eseri ülkeye kazandıran da hükûmettir veya hükûmetlerdir. Hülâsa, genel anlamda siyasî kadro, zamanında yapılanların manevî mâlikidir.

Ancak, hükûmetler, şüphesiz, icraatını emirleri altındaki bürokrat, kadro vasıtası ile gerçekleştirirler. Bu itibarla, bu kadroda bulunanlar hükûmetlerin eli, kolu, ayağı gibidir. Bu organların kabiliyeti, kuvveti ne kadar yüksekse hükûmetlerin de yaptıkları işler o nisbette güçlü ve büyük olur.

Bu itibarla bürokratlar bir bakıma gemilerdeki ateşçiler, makinistler (makine mühendisleri), eski adıyla çarkçıbaşılar gibidir. Gemiyi sevkeden, rotasında seyrettiren süvaridir. Fakat çarkı çeviren de makine dairesindekilerdir.

Çocukluğumuzda gemiler kaptanların adlarıyla tanınırdı. Şirket-i Hayriye zamanında bir 63 numaralı Sütlüce Gemisi vardı, kaptanın adı Tahsin’di. Sahilde ona “Yaşa Tahsin Kaptan” diye bağırırdık. Ama çarkçıbaşını bilmezdik. Meşhur Ankara Vapuru, Şefik Kaptan ile tanınırdı ve Avrupa limanlarının en şöhretli simalarındandı. Makine dairesindekileri tanıyan yoktu.

Bütün bu yazdıklarımla ifade etmek istediğim, her yapılan işin “bir görünen” ve “birden çok da görünmeyen insanlarının” olduğu gerçeğini tekrarlamaktır. Görülenlerin avantajı yaptıkları hizmetin manevî değerinin herkes tarafından takdir edilmesidir. Başka bir deyimle moral zenginliklerinin aleniyetidir. İfa eyledikleri hizmetler sadece âmirleri tarafından bilinenlerin hazzı ise yüreklerinde hissettikleri “görevini yapma” zevkidir.

Bu hazzın hiçbir maddi değere tekabül etmeyecek kadar yüksek olduğunu bilmem söylemeye gerek var mı?

Bitmesi ve tükenmesi mümkün olmayan bu haz bürokrasinin yakıtı, itici gücüdür.

İşte evvelki gün kaybettiğimiz eski başbakan yardımcılarından merhum Zeyyad Baykara bir bürokrat olarak belki sözkonusu hizmet etme hazzını en çok duymuş olanlardan biridir.

Ülkenin finansman derdi mi var, onun Gelirler Genel Müdürlüğü zamanındaki çalışmalarını hatırlamamak mümkün değildir.

Türkiye’ye dış kredi sağlanması çalışmaları mı var, orada merhumun cansiperane gayretlerini görmemek imkansız.

Geçen gün yazdığımız KİT’lerin yeniden  düzenlenmesi çalışmaları mı var, 1964’te aylarca o işleri sevk ve idare eden o idi.

İşte gözyaşlarımızla mezarını suladığımız merhum bürokrat Baykara, böyle bir değerli insandı.

Sonradan yaptığı bir çok bakanlık görevleri dolayısıyla “görünen insan” olarak da şüphesiz bütün ulusumuzun takdirini kazandı.

Allah gani gani rahmet eylesin.


-- ZEYYAD BAYKARA -147 (Yazan:Kemal Cantürk) yazısını PDF olarak indir --


Hızlı Okuma Kursu Ankara | Yös Kursu Ankara | Çocuk İngilizce Kursu Ankara